Ortodonti dişlerin çene kemikleri üzerinde estetik olarak ve görevlerini tam olarak yapabilecek şekilde yerleştirilmesini konu alan diş hekimliği koludur.

Diğer bir tanımı ise ortodonti dişler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisini, tedavisini ve önlenmesini üstlenen bir diş hekimliği alanıdır. Bu problemler maloklüzyon olarak adlandırılır. Maloklüzyonun dilimizdeki karşılığı ise kötü kapanıştır.

Dişlerin ve çenelerin kötü pozisyonlarını aygıtlar ve teller kullanarak güzel bir yüz estetiği sağlamak için düzelten, fakülte sonrası özel eğitim alan diş hekimlerine Ortodonti uzmanı veya Ortodontist denmektedir.

Neden Ortodontik Tedavi?

Hastalarımız içerisinde gözlemlediğim ve çeşitli makalelerde de araştırma sonuçlarına rastladığım kadarıyla, kendimizce bir önem sırası ile ortodontik tedaviye neden ihtiyaç olduğunu sıralacak olursak:

İlk ve En Önemli Sebep: Sağlık!

Çapraşık dişler düzgün dişlere oranla daha zor temizlenir. Bundan dolayı daha kolay çürürler. Diş taşı birikimine sebep olup diş eti problemlerine yol açabilirler. Ayrıca ruh sağlığı içinde çok önemli bir yere sahiptir! Estetik olmayan ağız ve çene görüntüsü günlük yaşantınızda, sizlerde özgüven eksikliği, psikolojik rahatsızlıklar gibi bazı travmalara sebep olabilir. Bu psikolojik durum özellikle ergenlik dönemini bozuk ağız, diş ve çene yapısıyla geçiren çocuklarda daha sık görülmektedir.

İkincil En Önemli Sebep: Fonksiyon!

Örneğin dişler çapraşık olduğunda veya çene yapısında ileri düzey bozukluklar söz konusu olduğunda ağız ve çene yapımız tam olarak fonksiyon göremezler. Dolayısıyla çiğneme, yutkunma ve konuşma fonksiyonları bozulabilir. Hayat kalitesini en çok etkileyen kavramlardan biride sağlıklı vücut fonksiyonlarıdır. Bu sebeple bizler, fonksiyon konusunu estetikten daha önemli olarak görmekteyiz.

Üçüncül En Önemli Sebep: Estetik!

Etkili bir gülümseme kişinin kendine güvenini arttırır. Okulunda, işinde ve bunlar gibi günlerini geçirdiği diğer topluluklarda pozitif etki sağlar. Konuşma bozuklukları, kendini ifade ve sunum becerilerini olumsuz etkileyebilir. Yani hem görsel hemde ifade estetiği için bile olsa ortodontik bozuklukları olan bireylere ilgili tedavilerin uygulanması gerektiğini savunuyoruz!

Samsun koşullarında karşılaştığımız ortodontik ağız ve diş problemleri aslında tüm ülkemizde sıkça görülen problemlerdir. Bu sebeple ister Samsun ister ülkemizin başka güzide şehirlerinde olun, ortodonti muayenelerinizi kaçırmayın ve hekiminizin önerilerini dikkatle uygulayın. Sağlıklı gülüşler dilerim.