All On Four Nedir?

Dental implantlar, kısmi ya da tam dişsizlik durumlarının çözümü için en konforlu tedavi seçeneğidir. Ancak diş kayıplarından sonra özellikle bütün dişlerin kaybının ardından çene kemiği yükseklik ve genişlik bakımından kayba uğrar. Bu kaybın şiddetli olduğu durumlarda yani çene kemiğinin hacminin çok azaldığı durumlarda, alt çenede 4, üst çenede 4 implant kullanılarak sabit protezler yapılabilir. Bu prosedüre all on four adı verilir.

İmplantların yerleştirildiği gün geçici, sabit ve immediat yüklenen tam protez hazırlanır ve implantların üstüne yerleştirilir. Cerrahi işlem tüm implant cerrahilerinde yapıldığı gibi yapılır. Tek farkı arka bölgeye yerleştirilen implantların farklı bir açı ile yerleştirilmesidir.

All On Four – Kişiye Özel Yöntemler

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun implant dişlerin tasarlanması.

Tedavi

Diş eksikliklerinin ve estetik görünümün sağlanması için kişinin kemik yapısına uygun all on four tedavisi.

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişiye uygulanan basit implant dişlerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavisi.

Tam dişsizlik durumlarında, çene kemiğinde görülen kayıp ile alt çenede sinir kanalı ile mesafenin azalması, üst çenede ise sinus boşluklarının sarkması sonucu bu bölgelere implant yerleştirilemeyebilir. Bu durumda all on four tekniğiyle sadece ön bölgeye yerleştirilen implantlar sabit protez için tek seçenek olabilir.

Tam protez hastalarının çoğu protezin özellikle alt çenede tutuculuğunun zayıf olması sebebiyle zaman içinde çiğneme fonksiyonunu tam anlamıyla gerçekleştiremezler. All on four prosedürü sayesinde yapılabilen sabit protezler hastanın ağrısız ve sıkıntısız çiğneyebilmesine olanak sağlar.

Ayrıca yerleştirilen implantlar çene kemiğinin daha fazla erimesine engel olacağından kemik doku da korunmuş olur. Protezin stabilitesi implantlar tarafından sağlandığı için hastalar daha büyük protezler kullanmak zorunda kalmazlar.

All On Four Tekniği Avantajları

 • Çene kemiğinin arka bölümüne yerleştirilen açılı implantlar sayesinde anatomik oluşumlara zarar verilmemiş olur
 • Açılı posterior implantlar daha uzun kullanılarak daha kaliteli bir kemiğe yerleştirilmiş olur
 • Kemik grefti uygulamalarına gerek kalmaz
 • Daha kolay temizlenebilen protezler yapılmasına olanak sağlar
 • İmmediat estetik ve fonksiyon sağlanır
 • Daha ileri kemik kayıpları engellenmiş olur
 • Konuşma ve çiğneme fonsiyonları iyileştirilir
 • Kısa zamanda iyileşme, daha az acı ve daha az sıkıntıyla sonuçlanır

All On Four Tedavisi SSS

 • All on four işlemi sonrası ağrım olacak mı?

  All on four ameliyatı sonrasında her dental implant uygulamasında olduğu gibi dişetlerinde ve yanaklarınızda bir miktar ağrı ve şişlik görülebilmektedir. Ancak bu durum geçici olduğu için doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak kullanacağınız ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir.

 • All on four işlemi sonrası beslenmem nasıl olacak?

  All on four implant tedavisi sonrasında dental implantların üzerine sabitlenen geçici diş protezinizi hemen kullanabilirsiniz. Ancak kemiğiniz ile implantların kaynaşma sürecinde doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde beslenmeniz gerekir. 3 aylık bir süreçte implantlarınız kemiğinize tutunurken katı ve yapışkan yiyecekler tüketemeyeceksiniz.

 • All on four işlemi sonrasında nelere dikkat edilir?

  All on four tedavisi uygulanan kişilerin verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve ilk günlerde sıcak – soğuk yiyecek tüketmemeye dikkat etmeleri gerekir. All on 4 ile yapılan dental implant hastalarının geçici protez dönemlerinde hiçbir koşulda sert besinler yememeleri gerekmektedir. Ağız hijyeni de doktor önerisiyle sağlanmalıdır.

 • All on four işlemi başarılı bir prosedür müdür?

  Araştırmalar ve uzman görüşlerine göre, All On Four işleminin uzun dönemli takiplerinde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir. Tedavi sonrası düzenli kontrollere katılan hastalar, dişlerini yıllarca sorunsuz şekilde kullanırlar.

 • All on four pahalı bir ameliyat mıdır?

  All on four diş tedavisi fiyatları, kişinin kemik yapısına, farklı tedavilere ihtiyacı olup olmamasına, tedavinin kapsamına ve süresine göre değişmektedir. Her hasta için özel olarak tasarlanan all on four implant dişlerinin fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hekimleriniz verecektir.