Empress Diş (Full Porselen) Kaplama Nedir?

Empress diş kaplama, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek, metal alt yapı kullanılmadan elde edilen dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Bu dişler full porselen dişler olarak da bilinmekle beraber, tamamı seramikten oluşmaktadır.

Porselen diş kaplama sayesinde kişi hem ideal ağız fonksiyonlarına hem de istediği gülüşe kusursuz bir şekilde kavuşmuş olur. Her hastanın diş protezi, ihtiyacı olduğu dişe göre kişiye özel tasarlanır. Doğal görünümü temsil edebilecek nitelikte ve yüksek kalitede tasarlanır.

Dişlerin doğal görünüm ve rengine en yakın malzeme olarak bilinen porselen, mükemmel bir gülüş tasarımı kazandırır. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en çok tercih ettiği materyallerin başında gelir.

Full Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk aşamada diş hekimi tarafından hastanın görüşleri alınır. Porselen diş kaplama işlemi ile ulaşılmak istenen sonuç hastanın talepleri doğrultusunda belirlenir. Bazı durumlarda çene yapısından kaynaklanan problemler var ise sadece porselen işlemi ile bunlar çözülemeyebilir. Diş hekimi, dişlerin kaplama işlemine uygun olup olmadığına dair en doğru kararı vermek için muayene sürecini başlatır. Diş kaplama sırasında izlenecek prosedürler hakkında hasta bilgilendirilir. Gerektiğinde radyolojik tetkik (röntgen) de alınabilir. Yine gerek görülürse dijital sistemlerde veya ağız için; tedavi sonrası hal yaklaşık olarak izlenebilir.

Porselen Lamineler Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen lamineler dişlere çok estetik ve doğal bir görünüm kazandırmaktadır. Estetik bir görünüm ve gülüş kazanmak için ideal bir tedavi yöntemidir.

Bleaching (beyazlatma) işlemi gibi tedavi yöntemleriyle giderilemeyen, ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. renklenmelerin olduğu durumlarda

 • Dişlerde bulunan kalıtsal yapı bozukluklarında
 • Dişler arasındaki boşlukları (diastema) kapatmak için
 • Kırık veya aşınmış dişlerin yeniden restore edilmesinde
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedaviye alternatif veya yardımcı olarak
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski restorasyonların düzeltilmesinde

uygulanabilen estetik bir tedavi yöntemidir.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen diş kaplama çeşitleri, hastanın ihtiyaç duyduğu, hekimin ise uygun gördüğü tedavi yöntemlerinin birden fazla olduğunu gösterir. Porselen diş kaplama çeşitleri şu şekildedir; porselen diş kaplama, seramik diş kaplama ya da metal diş kaplama. Bu kaplama çeşitlerinde de ana madde porselendir. Ancak tedavide kaplamayı destekleyen madde, metal veya seramik olabilir. Porselen diş kaplama yapılırken önemli olan kişinin kendi doğal diş renginin göz önünde bulundurulmasıdır. Diş rengine göre porselen diş kaplama yapılır.

Full Porselen Tedavisinin Avantajları

Full porselen uygulama ya da empress kaplama kişinin estetik açıdan mükemmel bir görünüme kavuşmasının dışında:

 • Doğal bir görünüş sağlar.
 • Empress kaplamalar renk ve yüzey yapısı kontrol edilebildiğinden sonuçları son derece estetik ve doğaldır.
 • Empress kaplamalar diğer kaplama çeşitlerine göre daha tutucudur.
 • Full porselen kaplamalar diğer kaplamalara göre parlak yüzeylidir. Bu özelliği sayesinde diş eti sağlığı bakımından da son derece avantajlıdır.
 • Aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır.
 • Full porselen kaplamalar dişlerin bozulan şekli ve rengini düzeltir.
 • Full porselen kaplama kişiye daha genç bir görüntü kazandırır.

Full Porselen SSS

 • Full porselen uygulamasının herhangi bir alerji riski var mıdır?

  Empress kaplama, metal yerine cam destekli özel bir porselen kullanması nedeniyle herhangi bir alerjik reaksiyon riski taşımamaktadır. Doktor kontrolünde ilk tasarımın ağız içine yerleştirilmesinden sonra tüm fonksiyonlar gözlenmekte ve kişiye herhangi bir rahatsızlık verilmediğinden emin olunmaktadır.

 • Empress uygulaması ne kadar sürer?

  Gülüş tasarımı sırasında her zaman dişlerin kesilmesi ya da kaplama yapılması gerekli olmamaktadır. Genellikle kompozit laminalar, bonding, beyazlatma ve koruyucu yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca ağız yapısına göre farklı tedaviler uygulanabilir.

 • Uygulamadan sonra dişlerin bakımını nasıl yapmalı?

  Full porselen uygulama sonrasında günlük ağız ve diş bakımından farklı, ekstra bir işlem gerekmemektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı ile dişlerinizin ve empress uygulamalarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

 • Full porselenler hangi dişlere yapılmaz?

  Full porselen uygulama çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda yapılmaz. Kişinin ağız ve diş yapısına göre ortodontistler tarafından uygulama yapılacak dişler belirlenir.

 • Soğuk sıcak hassasiyeti yapar mı?

  Dişin ve empress’in ısı farkıyla genleşme katsayısı birbirine yakındır. Kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesini sağlar, açıkta diş dokusu kalmasını engeller, empress’in dişle uyumunun iyi olmasını sağlar; bu sayede soğuk sıcak hassasiyeti oluşmaz.

 • Empress düşer mi? Kırılır mı?

  İstenerek tek parça halinde çıkarılması ya da kendiliğinden düşmesi kalıcı yapıştırılan bir empress’lerde mümkün değildir. Doğal dişler için risk oluşturabilecek her darbe empressler için de tehlike oluşturmakla beraber emressler güçlendirilmiş yapıları sayesinde kırılmamaktadır.