3D Dental Tomografi Nedir?

Bir objenin iç yapısı ve çevresinin çoklu projeksiyonda göstermesi 3D çene ve diş tomografisinin temel prensibidir. 3D Tomografi ile hastalar daha az radyasyona maruz kalır. Tedavi planlaması daha doğru bir şekilde yapılabilir.

Ağız içinde gömülü 20 yaş dişleri, kemikteki pozisyonunun anatomik bölgeler ve implant yapımında çene kemiklerinin yapısının üç boyutlu olarak değerlendirilmesi durumlarında çekilir. Çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasına da yardımcıdır. Kistlerin sınırları kapsamlı şekilde belirlenebilir.

Yalnızca alt ya da üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramik yani her iki çenenin görüntülendiği büyük filmden çok az farkı vardır. Diş hekimliğindeki tomografiler, küçük bir bölgeyi tarar. Salınan radyasyon oranının da aynı düzeyde azalması mümkündür.

3D Dental Tomografi – Kişiye Özel Yöntemler

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun implant dişlerin tasarlanması.

3D Tomografi

Diş ve kemik yapısının ayrıntılı şekilde incelenmesi için 3D dental tomografi cihazı ile dişlerin görüntülenmesi.

Uygulama

3D dental tomografi sonrası belirlenen implant modellerinin çıkarılması ve ortodontik tedavinin başlatılması.

3D Dental Tomografi Avantajları

3D dental tomografi, diş hekimlerinin tedavi aşamalarını daha hızlı planlamalarına yardımcı olurken implant yapılışında en doğru ve pürüzsüz şekillerin de oluşturulmasını sağlar. 3 boyutlu diş röntgeni olarak da bilinen dental tomografi sayesinde:

 • Hastaya uygulanacak olan tedavide ileri bir teşhis yöntemi kullanılarak daha yüksek bir tedavi başarısı sağlanır.
 • Görüntüler üzerinde implant planlaması yapılabilir.
 • Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapılmasına imkan verir.
 • Tedavi sonrası, protez sonrası ve implant sonrası kontroller yapılabilir.
 • Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı, alvelolar doku, sinüs, TME ile ilgili teşhisler gibi tespitler yapılabilir.

Diş hekimlerinin ufkunu geliştiren bir yöntem olan 3 boyutlu diş tomografisi, özellikle kemik yapıları hassas olan hastalarda en iyi sonucu almak için önemli bir yöntemdir.

Dental İmplant Tedavisi SSS

 • 3D Çene ve diş tomografilerinde radyasyon var mıdır?

  3D dental tomografi cihazında yalnızca alt veya üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramik filmden az bir miktar farkı vardır. Her iki çenenin görüntülendiği tomografilerden daha zararsızdır.

 • 3 boyutlu diş tomografisi fiyatı nedir?

  3D tomografi fiyatı kullanılan tomografi cihazının kalitesine ve hekiminizin yapacağı uygulamalara göre değişebilir. Diş tomografisi fiyat ve nasıl çekildiği hakkında detaylı bilgiyi tedavi öncesinde hekiminizden alabilirsiniz.

 • 3D tomografinin kullanım alanları nelerdir?

  Kemik ile alakalı operasyonlarda, kemik hacminin ölçümünde, 20’lik dişler çekilirken, gömülü dişlerin operasyonunda, tümör teşhislerinde 3 boyutlu tomografik cihazlar kullanılabilir. Böylece pek çok hastalığın önüne geçilir.

 • Dental volumetrik tomografi nedir?

  Dental volumetrik tomografi ile 3D tomografi aynı teknolojik sistemdir. Dental volumetrik tomografi detaylı görüntü verdiği için saptanamayan ara yüz çürükleri, uyumsuz restorasyon, eksik kanal tedavisi, kök ucu iltihabı gibi durumların teşhisini de sağlar.