Ağız İçi Sabit Apareyler Nedir?

Ağız içi sabit apareyler, klasik diş teli tedavisinde en sık kullanılan apareylerdir. Özellikle genç hastalarda kullanılan ağız içi sabit apareyler, metal braketler olarak da bilinir. Diş yüzeyine yapıştırılan ve tedavi boyunca çıkarılmayan ağız içi sabit apareyler, diş ve çene yapınız uygunsa hekiminiz tarafından kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir.

Dişin dış yüzeyine ya da iç yüzeyine yerleştirilen sabit apareyler, dil hareketlerini kısıtlamamakta ve konuşmayı olumsuz yönde etkilememektedirler. Ortodontik kuvvetin dişe iletilmesini sağlayan ağız içi sabit apareyler her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilmektedir. Estetik kaygısı olanlar ve sürekli insanlarla iletişim halindekiler için ağız içi apareyler görünmez denilen şeffaf aparey tasarımlarla daha kolay kullanılabilirler.

Ağız İçi Sabit Aparey Çeşitleri

Forsus Fatigu

Aktif elemanı yay olan sabit fonksiyonel apareydir. Alt ve üst arkta bulunan teller vasıtasıyla uygulanır.

Herbst

Piston sisteminden oluşan rijit bir apareydir. Dişlerin kronlanmasıyla ağız içinde rahatlıkla uygulanır.

Jasper Jumper

Esnek yaydan oluşan bir sabit fonksiyonel apareydir. Alt çeneyi ileri almak için kullanılırlar.

Hızlı Genişletme Apareyi

Ortodontide üst çeneyi iskeletsel anlamda genişletmek için özellikle 9 – 15 yaşları arasında kullanılırlar.

Mini Vida

Mini vidalar, çapraşık dişleri hareket ettirmek ya da kaybolan dişlerin yerine yenilerini yerleştirmek için kullanılan vidalardır.

Lingual Retainer (LR)

Dişlerin arkasına yapıştırılan sabit tellerdir. Estetik kaygısı olan hastaların en çok tercih ettiği tellerdir.

Ağız İçi Sabit Apareylerin Avantajları

Ağız içi sabit apareyler, diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kişiye özel olarak tasarlanır. Özellikle genç yaşlarda uygulanan diş tedavisi yöntemi olan ağız içi sabit apareyler ve üst çene genişletme apareyi, ortodonti tedavi sürecine hızlı ve olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Ağız içi sabit apareyler:

 • Hızlı şekilde sonuca ulaşmanızı sağlar.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere en dayanıklı olan aparey çeşitleridir.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
 • Ekonomiktir ve en çok önerilen tel ve braket türlerini kapsar.

Dış görünümüne önem veren ve genç yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için ağız içi sabit apareyler diş telleri en doğru seçim olacaktır

Ağız İçi Sabit Apareyler SSS

 • Ağız içi sabit apareyler ne kadar süre kullanılır?

  Ağız içi sabit apareyler için kullanım süresi hekimimizin tedavi planına göre değişecektir. Kullanılan apareye göre de tedavi süresinde değişiklik olabilir. Kişinin çene ve diş yapısı tedavinin gidişatını belirleyen en büyük etmendir. Genellikle ağız içi apareyler 1 – 2,5 sene kullanılır ancak bu süre uzayabilmektedir.

 • Ağız içi sabit apareylerler ile nasıl yemek yenebilir?

  Ağız içi apareyleri ilk kez kullandığınızda yeme ve içmede bazı kısıtlamalar ile karşılaşacaksınız. Ayrıca sert yiyecekleri direkt ısıramaz ve kıramazsınız. Yapışkan gıdaları da tüketemezsiniz. Ancak ağız içi sabit apareyleri kullanırken yediğiniz gıdaların tellerinize zarar vermemesine özen göstermelisiniz. Katı gıdaları keserek tüketmeli, gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

 • Ağız içi sabit apareyler nasıl temizlenir?

  Ağız içi sabit apareyler temizlenirken hekimimizin önerilerine dikkat etmeniz gerekir. Düzenli diş temizliğine ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına özen göstermelisiniz. Kullanılan apareye göre temizlik şekli değişkenlik gösterebilir.

 • Ağız içi sabit apareyler acıtır mı?

  Ağız içi sabit apareyler takıldığında diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Bu süre sonunda ağzınız ve dişleriniz tellere adapte olacağı için herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ayrıca dişlerinizin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerin hassaslaşması ortaya çıkabilir. Bu durum da geçicidir.