Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Invisalign’in tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak invisalign plakları üretilir. Her plak 0.05 mm’lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır. Daha sonra diğer plağa geçilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muayene

Bilgisayarlı tomografi ile kişinin diş görüntüsünün alınması ve diş hareketlerinin bilgisayar destekli tasarım ile tahmini.

Tedavi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için şeffaf düzelticilerin tasarımı ve kişinin şeffaf plaklarını kullanmaya başlaması.

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, şeffaf plak tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Avantajları

Şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajı, özellikle de yetişkin hastalarımız için, neredeyse görünmez özellikte olmasıdır. Diş teli, braket vb. aygıtlar kullanılmadığı için, estetik olarak rahatsızlık duyulmasının önüne geçer.

Bir diğer avantajı da tellere alışma döneminde yaşanabilecek ufak tahriş ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmasıdır. Şeffaf plakların bakımı ve günlük kullanımı da diş tellerine göre daha pratiktir. Ancak bu noktada, hastanın tedaviye etkin katılımı önemlidir. Şeffaf plaklar hasta tarafından kolayca çıkarılabildiği için, düzenli kullanımın aksatılma ihtimali ortaya çıkar ve bu durum tedavinin başarısını engelleyebilir.

Herkes Şeffaf Plak Takabilir Mi?

Şeffaf plak için yaş sınırı yoktur. Birçok ortodontik sorunun çözümünde kullanılabilmektedir. Aksi durumlarda uzman ortodontist diş hekimi gerekli uyarı ve planlamayı yapacaktır. Telsiz tedavide dikkat edilmesi gereken konu, dişlerin ölçüsü alınıp plak takılmaya başladıktan sonra dişlere herhangi bir müdahale yapılmayacağı için; çürüklerin temizlenmesi, dolgu, diş taşı temizliği gibi tedavilerin önceden tamamlanmasıdır.

Neden Şeffaf Plak Tedavisini Seçmelisiniz?

Şeffaf plaklar son yılların en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biri haline geldi. Doktoru tarafından kişiye özel tasarlanan, kullanım kolaylığı tanıyan ve karşıdan bakıldığında görünmeyen şeffaf teller, görüntüsüne önem veren kişilerin bir numaralı tercihidir. Eğer siz de klasik tellerin görüntüsünden rahatsız oluyorsanız, iş ve sosyal hayatınız gereği insanlar ile sık sık iletişim halinde oluyorsanız şeffaf plak diş tellerini tercih edebilirsiniz.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de şeffaf diş telleri avantajlı olacaktır. Dilediğiniz an diş plağı kullanmanın rahatlığını yaşamak, görünümünüzden ödün vermemeniz için şeffaf plaklar tam size göre!

Şeffaf Plak Tedavisi SSS

 • Çocuğum kaç yaşında invisalign tedavisi görebilir?

  Çocuğunuzun bütün süt dişleri düşmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerini kısmi olarak sürmüş olması gerekir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelir.

 • Invisalign tedavisinde ağrı oluşur mu?

  Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekir. Bu yüzden şeffaf plaklar ilk defa takıldığında bir baskı hissedilir. Dişleriniz kısa bir süre sonra bu baskıya adapte olacaktır.

 • Şeffaf plakların takılma süresi ne kadardır?

  Şeffaf plakların günde ortalama 20 saat takılması gerekir. Sadece yemek yerken çıkartılması önerilir. Bunun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarılabilir.

 • Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?

  1-2 günlük alışma döneminden sonra bir sıkıntı yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekirse, 1-2 saat için invisalign plaklarını çıkarabilirsiniz.

 • Sigara içmek şeffaf plakları sarartır mı?

  Çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınızda sararma olacaktır. Ancak invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğinizden bu sararma aşırı olmayacaktır.