Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma (Bleaching) çeşitli nedenlerle dişlerin yapısına (mine ve dentin tabakasında) nüfus eden renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemidir. Dişlerin doğal renkleri zamanla koyulaşır. Diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan renkleşmeler giderilebilir. Ancak bu yolla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin bir kaç ton daha açılması mümkündür. Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine daha koruyucu bir yöntem olan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılabilir.

Dişlerde İstenmeyen Lekeler Neden Oluşur?

Lekelenmenin birçok sebebi olabilir. En yaygın olanları yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, dişe gelen travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu sırasında kullanılan antibiyotik veya aşırı florid tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Diş Beyazlatma Tipleri

Diş beyazlatma profesyonel uygulamaya ihtiyaç duyulan bir estetik diş hekimliği yöntemidir. Dişleri beyazlatmak için 4 farklı yöntem bulunmaktadır:

 • Ev tipi diş beyazlatma
 • Ofis Tipi (klinik ortamında ) diş beyazlatma
 • Tek diş beyazlatma (dişin içini beyazlatma)
 • Kombine diş beyazlatma (Hem ev, hem ofis beyazlatma)

Diş beyazlatma uygulamasından önce ilk olarak diş yüzeyinde biriken diş taşı, çay, kahve ve sigara lekeleri temizlenir. Ardından herhangi bir leke ya da diş taşı olmayan dişlerin özel ekipmanlar, cihazlar ve malzemelerle renk tonu açılır. Diş kliniğinde tek seansta uygulanan diş beyazlatma doktorun önerileriyle evde de uygulanabilir. Diş beyazlatma yöntemi kişinin ihtiyaçlarına, dişlerin deformasyonuna göre doktor ve hasta işbirliğiyle belirlenir.

Diş Beyazlatma Neden Yaptırılmalıdır?

Zamanla dişler beyazlığını ve dayanıklılığını kaybedebilir, aşınabilir ya da kırılabilir. Bu durumlarda başa çıkmanın en iyi yolu diş hekimlerinin önerdiği diş tedavilerini uygulamaktır. Dişlere eski görünümünü kazandırmak, sağlıklı ve bembeyaz hale getirmek için son yıllarda diş beyazlatma tekniği de bu tedavilerden biridir.

 • Sosyal ve mesleki hayatınızda rahat olmak
 • Özgüven kazanmak ve rahatça gülebilmek
 • Sağlıklı diş görünümüne kavuşmak

Dişlerinizi korumak için diş beyazlatma uygulamalarından yararlanabilirsiniz.
Ayrıca metabolik bozukluklardan kaynaklanan, ilaç kullanımıyla oluşan diş sarılıklarının ve renk değişimlerinin önüne de diş beyazlatma ile geçebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Avantajları

Diş beyazlatma sadece kişilere beyaz dişler ve güzel gülüşler kazandırmıyor. Başarılı bir diş beyazlatma tedavisi ile aynı zamanda:

 • Diş çürüklerinin ve hastalıkların önüne geçiyor.
 • Diş dolgularının yenilenmesini sağlıyor.
 • Ağız sağlığını koruyor ve düzgün bir ağız yapısı oluşturuyor.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyetine karşı dişleri koruyor.
 • İş yaşamında imaj sahibi olmanızı sağlıyor.Sosyal hayatta özgüvenli bir görünüm kazanmanızı sağlıyor.

Diş beyazlatma işlemleri yapıldıktan sonra bakım ve temizliğine dikkat edildiğinde uzun süre sağlıklı ve beyaz gülüşler garanti ediliyor. Mükemmel bir diş yapısı hayatınızı değiştiriyor…

Diş Beyazlatma SSS

 • Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

  Diş beyazlatma zamanla etkisini kaybeden bir uygulamadır. Hastanın diş beyazlatma sonrası ağız sağlığına ve diş bakımına gösterdiği özen, bu süreyi belirlemektedir. Çay, kahve, kola ve sigara tüketimi fazla olan kişilerde 6 – 1 yıl arasında diş beyazlatma etkisi azalır.

 • Diş beyazlatma işleminin yan etkisi var mı?

  Diş beyazlatma zamanla etkisini kaybeden bir uygulamadır. Hastanın diş beyazlatma sonrası ağız sağlığına ve diş bakımına gösterdiği özen, bu süreyi belirlemektedir. Çay, kahve, kola ve sigara tüketimi fazla olan kişilerde 6 – 1 yıl arasında diş beyazlatma etkisi azalır.

 • Diş beyazlatma işleminin yan etkisi var mı?

  Diş beyazlatma, PDA Onaylı ürünler kullanılması halinde herhangi bir zararı olmayan uygulamalardandır. Dişlerin beyazlatılması için kullanılan malzemelerin tamamının doktor tarafından hastaya uygun şekilde seçilmesi gerekir.

 • Kaç seansta diş beyazlatma yapılır?

  Diş beyazlatma tek seansta ve genellikle 45 dakikalık bir sürede tamamlanır. Bazı durumlarda 2.seansa da ihtiyaç olabilir. Hastanın diş ve ağız sağlığına, ihtiyacı olan uygulamanın kapsamına göre süre değişmektedir.

 • Beyazlatma dişlerime zarar verir mi?

  Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişleriniz için herhangi bir zararı yoktur. Evlerinizde yapacağınız ve kesinliğinden emin olmadığınız uygulamaların ise zararlarını görebilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır.