Gülüş Tasarımı Nedir

Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir. Gülüş tasarımı yapılan kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır. Gülüş tasarımı doktor tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar gibi her detay incelenerek yapılır. Ağız sağlığında olan sorunlar birkaç seansta düzeltilerek başarılı bir çalışma ortaya konulabilir. Gülüş tasarımında dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması oldukça önemlidir. Bunların gülüş sırasında belli oranda görünmesi en ideal durumdur.

Gülüş Tasarımında Yapılan İşlemler

Gingivektomi

Gingivektomi, dişeti dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir.

Diş Beyazlatma

Diş yüzeyinde çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen renklenmelerin giderilmesi için yapılan işlemdir.

Bonding

Bonding; Çürük, kırık, çentikli ya da renkleşmiş dişlerin, diş rengindeki kompozit rezin materyali ile onarılmasıdır.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplamalar, metal destekli porselenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni nesil diş kaplamalarıdır.

Ortodontik Tedaviler

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Porselen Lamineler

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı, kişinin gülüşünü; lamina (yaprak porselen) kaplamalar, zirkon kaplamalar, empress (full porselen), beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirmektir.

Gülüş tasarımı yapılırken kişinin özel fotoğraf cihazları ile fotoğrafları çekilir ve diş ölçüleri alınır. Hastanın estetik beklentileri de göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı yapılır ve hazırlanan tasarım ağız içine uygulanır. Kişinin onayı alındıktan sonra ölçüler hazırlanır ve 7-10 gün içerisinde estetik porselenler kalıcı olarak yapıştırılır.

Ön Değerlendirme Konsültasyonu: İlk randevuda hasta beklentileri öğrenilir. Ağız içi, ağız dışı ve yüz fotoğrafları alınır. Ayrıca alt-üst çene modelleri elde edilir. Dişlerinin renk kaydı alınır.

Tedavi Seçenekleri: Değişik tedavi seçenekleri ve aşamaları, ücret bilgileri verilir.

Tedavi Planı: Bu aşamada hastayla beraber en uygun tedavi planı kesinleştirilir.

Kimler Gülüş Estetiği Yaptırmalıdır?

Kişiler kimi zaman sağlıklı dişlere sahip olsalar da diş ve diş eti oranlarının uygun olmayışı, dişlerin renkleri, form ve yapıları, konumların doğru olmayışı estetik anlamda sorun teşkil edip beklentileri karşılayamayabilir. Tam bu noktada Estetik Diş Hekimliği’nin önemli alanlarından biri olan Gülüş Estetiği kavramı ortaya çıkmaktadır.

Gülüş Tasarımı Tedavisinin Avantajları

Gülüş tasarımı ile sağlıklı ve doğal dişlere kavuşmanın yanında, çene yapılarındaki sorunlar, diş renkleri gibi problemler ortadan kaldırılır. Ayrıca:

 • Kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur.
 • Dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir.
 • Dişlerin kapanışı düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır.
 • Gülüş tasarımı, fiziksel görünümünü iyileştirir ve özgüvenini arttırır.
 • Gülüş tasarımı diş kırıklarını ve kayıplarını engeller.
 • Güzel bir gülüş ve parlayan dişlere kavuşulur.
 • Kişinin çehresi ve görünümü değişir.

Gülüş Tasarımı SSS

 • Gülüş tasarımı kaç seansta tamamlanır?

  Hastanın mevut durumuna göre yapılacak tedavilere göre seans sayısı değişebilir. Tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilir.

 • Gülüş tasarımı sırasında dişler kesilir ya da törpülenir mi?

  Gülüş tasarımı sırasında her zaman dişlerin kesilmesi ya da kaplama yapılması gerekli olmamaktadır. Genellikle kompozit laminalar, bonding, beyazlatma ve koruyucu yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca ağız yapısına göre farklı tedaviler uygulanabilir.

 • Gülüş tasarımını kimler yaptırabilir?

  Gülüş tasarımı özellikle kurumsal hayatta aktif olan profesyoneller, insan ilişkileri kuvvetli olan kişiler, kariyer hedefi olanlar, sanatçılar, tiyatro ve sinema oyuncuları tarafından tercih edilse de dileyen herkes gülüş tasarımı uygulamalarından yararlanabilir.

 • Ağız dışı apareyler nasıl temizlenir?

  Gülüş tasarımı pahalı bir işlem olmamakla birlikte tasarım sırasında yapılacak porselen ve kaplama uygulamalarına, dolgu ve estetik işlemlerine, kullanılan yönteme göre ödeyeceğiniz ücretler değişiklik gösterebilir.