Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu dişinizde bir çatlama, kırılma, çürüme ya da başka herhangi bir sebebin neden olduğu bir oyuk, boşluk vb. problemli oluşumların, kozmetik değerlere uygun ve sağlıklı bir şekilde doldurulması işlemidir. Diş çürüğü; en dış tabaka olan Mine katmanından başlar, eğer tedavi edilmez ise önce dentin, sonra dişin sinir dokusuna kadar ilerler. Mine ve Dentin kısmında olan çürükler, standart bir dolgu tedavisi ile çözülmektedir. Fakat dişin sinirine kadar ilerlemiş bir çürük var ise kanal tedavisi gereklidir ve bu dişiniz için son şans olabilir. Özellikle çürümenin dişinize daha fazla yayılması göz ardı edilmemelidir, dolgu ile çözüme gidilmelidir. Bu tedavi kök kanalına ulaşmış dişlerde yapılacak çözümler çok daha kolaydır. Bu şekilde dişin iç kısmında bulunan sinir dokularının iltihaplanması önler.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Ağız içinde ve dişlerde, hatta tabiatta bir altın oran kuralı var. Altın oran kuralına göre, dişlerin gülümseme hattında, önden bakıldığında estetik olarak doğal ve mükemmel olabilmesi için belli oranlarda görülmesi gerekir. Estetik dolgularda da bu oranlar göz önünde bulunduruluyor. Önce dişler üzerinde minimal işlemlerle pürüzlü alanlar düzeltiliyor. Daha sonrasında bu alanlara şekil verilmesi kolay olan kompozit materyaliyle restorasyonlar gerçekleştirilir.

Estetik Dolgu Çeşitleri

Tıbbi açıdan iki ayrı dolgu kategorisi vardır:

 1. Altın Dolgu
 2. Kompozit Dolgu
 3. Porselen (Seramik) Dolgu
 4. Diğer Dolgu Çeşitleri (Cam iyonomer, Geçici vs.)

Belirli durumlara göre değişkenlik gösteren artıları ve eksileri mevcuttur.

Doğal Dişlere En Yakın Sonuçlar

Dişte kaybedilen kısımların işlenmesi ve orijinal dişe benzer dişlerin oluşturulmasını hedefleyen estetik dolgular, sadece çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek estetik kaygıları yok etmek için de kullanılır. Tek seansta tamamlanmasının rahatlığı ile en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Esnek ve şekillendirilebilir olması en büyük avantajıdır.

Estetik Dolgu Avantajları

Eskiden amalgam diş dolguları nedeniyle oluşan siyah ve diş renginde olmayan görüntüler artık tarih oldu. Öncelikle dişle aynı renkte olmasının avantajını yaşatan estetik dolgular ayrıca:

 • Estetik dolgular dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar.
 • Doğal ve estetik görünümdedirler.
 • Hemen hemen tüm hastalara uygulanabilir esnekliktedirler.
 • Estetik dolgular herhangi bir alerjiye neden olmazlar.
 • Soğuk ve sıcak hassasiyeti yaratmazlar.
 • Ağız dokularıyla tam uyumludur.
 • Estetik dolgu uygulamaları dayanıklı ve fonksiyoneldir.

Estetik dolgular kişinin doğal gülüşünü geri kazandırdığı için diş hekimlerinin en çok tercih edilen uygulamaları arasındadır.

Estetik Dolgu SSS

 • Amalgam (siyah) dolgularımı estetik dolgularla değiştirebilir miyim?

  Amalgam (siyah) dolgularınızı, tek seansta estetik dolgular ile değiştirmeniz mümkündür.

 • Estetik dolgular dişleri korur mu? Bu dolguların direnci nasıldır?

  Doğal dişlerin sertliğine daha yakın olduğu ve dişlere kimyasal olarak bağlandığı için dişteki olası kırılmalara karşı daha koruyucudur.

 • Estetik dolguları zamanla değiştirmek gerekir mi?

  Hayır gerekmez. Dişlerinizin rutin bakımı yapıldığında, dişte belirlenen bir çürüme yoksa; estetik dolguyu değiştirmeye de gerek yoktur.

 • Porselen kaplama mı, estetik dolgu mu yaptırmalıyım?

  Mümkün olduğunca, dişin doğal yapısının korunması gerektiğini düşünüyoruz. Büyük çürüme ve kırılmalar sonucu dayanıksız kalan dişlerin öncelikle nasıl sağlamlaştırılabileceği düşünülmelidir. Kompozit teknolojisindeki gelişmeler sayesinde; eskiden porselen kaplamayı gerektiren birçok dişin, bugün uzun süre dolguyla devamlılığı sağlanıyor.