Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti; çapraşıkların ve bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan diş teli çeşididir. Bu yöntemde; tellerin, dişlerin iç kısmına yerleştiriliyor olması, görünüşünüzü etkiletmiyor olduğu için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Tellerin dile temas etmesi yüzünden ilk 2 haftanın aşınma süresi olmasına rağmen çok avantajlıdır.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişiye Özel Teller

İlk muayene ile kişinin ortodontik bozukluklarının tespiti, her kişinin iç ağız yapısına göre metal tel tasarımı.

Tedavi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için dişlerin arka kısmına görünmeyen (lingual) tellerin takılması.

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, tellerin bakımı ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme.

Lingual Ortodonti Herkese Uygulanabilir Mi?

Diğer adıyla “görünmez diş telleri” olarak tanımlanan ve dişlerin iç yüzlerine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı bu tel tel tedavisi, yaş fark etmeksizin her hastaya uygulanabilir. Bu yöntem, daha çok; iş ve sosyal yaşantıları gereği toplum içerisinde sürekli insanlar ile iletişimde olan müdürler, öğretmenler, aktörler ve benzeri kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Lingual tedavi;

 • Alt ve üst çenesinde dengesizlik olan kişilere,
 • Öne doğru kayma sorunu yaşayan kişilere,
 • Estetik kaygısı olan kişilere,
 • Sosyal yaşantısı sebebiyle görünümüne önem veren kişilere,
 • Ortodondik tedavi gerektiren, genel sorunları olan kişilere,
 • Diş gıcırdatma alışkanlığı bulunan kişilere uygulanabilir.

Lingual Ortodonti Nasıl Uygulanır

Lingual ortodonti normal tedavilerden farklı bir eğitim ve klinik deneyim gerektirir. Buda hastanın sahip olduğu problemlerin uzman tarafından daha iyi tespit edilmesi ve uygulanacak teknikler açısından önem arz etmektedir. Öncelikle hastanın ilk yapılan muayenesinde ortodontik bozukluklar tespit edilir ve ağız yapısına göre özel tel tasarımı yapılır. Yetişkinlerce en çok tercih edilen bu yöntemde lingual braketler ise laboratuvar ortamında özel olarak üretilmektedir. Ortodontist özel yapım braketleri dişlerin arkasındaki eğime göre yapıştırmaktadır. En son işlem olarak ise dişlere çekim ve hareket kazandıracak diş teli takılır. Düzenli aralıklarla hasta uzman tarafından kontrol edilmekte ve dişlerin tedavi ile olan uyumu izlenerek tellerin kalınlığı değiştirilmektedir. Hastanın diş ve çene yapısındaki farklılıklara göre tedavi 1,5 – 2 yıl arası sürmektedir.

Lingual Ortodonti Avantajları

Görünmez diş teli tedavisi olarak adlandırılan lingual ortodonti özellikle son yıllarda dış görünüşüne önem veren hastalar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ileri ki yaşlarda tel tedavisinden yararlanmak isteyen ama işi ve çevresi gereği diş tellerinin görünmesini istemeyen bireyler bu tedavi yöntemini tercih etmektedir. Her hastanın ağız ve diş yapısı için özel olarak tasarlanan lingual tedavi aparatları ve teller görünüm kaygısı taşımadan hastanın tedavisine başlamaya izin verir. En büyük avantajı dışarıdan görünmemesi olan bu tedavinin diğer avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Braketler dişin ön yüzeyinde olmadığı için dişlerin gelişim süreci daha rahat bir şekilde gözlemlenir.
 • Özellikle yetişkin hastalardaki estetik görünüme bağlı stres ve tedirginliği yok eder.
 • Her yaştan hasta grubuna uygulanabilir.
 • Hastalarda alerjik reaksiyon veya tepkiye yol açmazlar.
 • Diş teli tedavisinden sonra aparatların çıkmasından kaynaklı renk tonları dişlerin ön yüzeyinde meydana gelmez.
 • Çürük oluşma ihtimalinin diğer diş teli yöntemlerine nazaran daha az olması

İçerdiği hücreler, kemik büyümesi ve oluşumu için gerekli maddeler sayesinde bölgenin daha hızlı iyileşmesine ve kemik hacminin artmasına yardımcı olur.

Lingual Ortodonti SSS

 • Lingual Diş Teli Acı veya Ağrı Yapar mı?

  Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi lingual ortodontide de ilk zamanlar dişler farklı bir kuvvetin etkisine girdiği ve yer değiştirmeye başladığı için bir ağrı mevcut olacaktır. Bu tedavinin doğasında olan bir gelişmedir. Dilin de braketlere alışmasının ardından ağız içerisinde herhangi bir problem ve acı yaşanmamaktadır. Uzman doktorunuzun sizlere verdiği tavsiyelere uyduğunuz taktirde diş tellerinize alışma evresini en kısa zamanda atlatacaksınız.

 • Lingual diş teli nasıl temizlenir?

  Lingual diş teli temizliği klasik diş tellerine göre daha özenilmesi gereken bir işlemdir. Birden fazla temizleme aletiyle birlikte yapılması gerekecektir. İlk zamanlarda diş etinde hassasiyet ve kanama meydana gelecektir. Birkaç gün dikkatli bakımdan sonra diş etlerinde ki kanama sona erecek ve iyileşmeye başlayacaktır.

 • Lingual braketlere alışma süreci nasıldır?

  Apareylerin yapıştırılması sonrasında dilde ve ağızda ufak miktarda tahrişler oluşabilir. Ayrıca dilin tellere adapte olabilmesi sürecinde konuşmada farklılıklar yaşanabilir ancak bu durumlar geçicidir. Dişin ve dilin tellere alışmasından sonra kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

 • Normal tellere göre tedavi süresi daha uzun mudur?

  Evet, lingual ortodontide tedavi süresi normal diş teline göre daha uzun olabilmektedir. Ancak iç tarafta olduğundan tedavi olduğunuzu kimse anlamaz.